Kaskadéři z firmy Crazyday, která pořádá i výukové kurzy pro řidiče, předvedli modelové příklady nehod v areálu Státní zkušebny zemědělských, potravinářských a lesnických strojů v Praze. Motorkář se například vyhnul chodci a složil stroj na zem.
Předvedli také náraz do auta a přelet motorkáře přes kapotu. Měli přitom na sobě airbagy a při pádech zaznamenali výrazný rozdíl, než když jsou navlečení v obvyklých chráničích.
Kaskadérovi se líbí
„Při pádu jsem necítil, že se nafukuje, ale cítil jsem, že je tělo zpevněné,“ popisuje Jan Holub, kaskadérů, který jezdí na motorce od patnácti let. Po první zkušenosti s motorkářským airbagem byl překvapený. „Oproti klasickému pádu z motorky je to velký rozdíl, v airbagu je to mnohem lepší, dopad je měkčí,“ říká kaskadér, jehož prací je padat z motorky.
|
Motorkářský airbag působí na stejném principu jako podobný bezpečnostní prvek v autě. Po napuštění vzduchem je podobný například vestě, kterou používají vodní záchranáři. Vyrábí se také jako součást oděvu. Vzduch do vesty nažene ve zlomku vteřiny kapsle, která se aktivuje například odtržením šňůry připevněné k motorce, když z ní člověk padá. Ochranný prvek tlumí náraz a řidiče výrazně zpevní kolem krku a na hrudníku a zádech.
Podobný účel mají také airbagy v autě. Jejich cílem však není měkký pád „do peřin“, ale udržení těla pasažérů v ideální pozici v sedadle tak, aby mohly co nejlépe fungovat bezpečnostní prvky a tělo zůstalo v poloze, ve které je ve voze nejlépe chráněno a nepřišlo k nežádoucímu kontaktu s částmi interiéru.
Ochranná vesta s integrovaným airbagem, kterou si motorkář obléká přes bundu nebo kombinézu, stojí od 15 tisíc korun. Základní provedení má mechanickou aktivaci airbagu, existují ale i elektronicky řízené. Hned po nafouknutí se airbag začne pozvolna vypouštět. Vestu lze použít vícekrát, kapsle se po použití vymění.
Hodí se i pro spolujezdce
Podle šéfa BESIP Martina Faráře airbagy ztlumí náraz až o 80 procent proti například bedernímu krunýři. K častým zraněním motorkářů patří poškození krční páteře a míchy, vypočítává přednosta Ústavu soudního lékařství z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Hirt.
Po zavedení kvalitních přileb naopak ubylo smrtelných zranění hlavy. „Pokud by měl být (airbag) tak spolehlivý, tak si myslím, že to je obrovský pokrok. Možná je to větší krok než při přechodu z normálních na integrované přilby. Chrání celou páteř,“ dodal doktor Hirt.
První airbag pro motorkáře podle Martina Faráře otestovali už v roce 1973, rozmáhat se však začínají až teď. Vhodné jsou i pro spolujezdce.
Náraz řidiče na motorce do pevné překážky v rychlosti 100 km/h Hirt pro představu řidičům přirovnal k pádu na zem z pražského Nuselského mostu, který se nad údolím klene ve výšce přes 42 metrů. Silný náraz lze čekat i v poloviční rychlosti. „Málokdo si uvědomuje, že když jedu padesátikilometrovou rychlostí v obci, což je rychlost, kterou nepovažujeme za nějak velkou, a narazím do domu nebo betonové zdi, tak je to stejné, jako kdybych se s motocyklem postavil na střechu tříposchoďového domu a spadl dolů na beton,“ upřesnil lékař.
Fotogalerie |
Co se týče rozšíření airbagů mezi motorkáři, šéf dopravní policie Lerch si myslí, že vývoj bude podobný jako u aut, kde už jsou dnes běžnou výbavou. „Ještě před několika lety bychom si nedovedli představit, že každé vozidlo bude mít airbag, dnes si možná nedovedeme představit, že každý motorkář bude mít airbag, ale situace může být za deset let jiná. Domnívám se, že spousta motorkářů si dobrovolně pořídí tento ochranný prvek,“ řekl Lerch.
Sezona se rozjíždí
Podle Lercha je na hodnocení letošní motorkářské sezóny příliš brzy. „Uplynulý rok jsme zaznamenali nárůst jak střetů s motocyklem, tak bohužel i nejtragičtější následky. Bylo to způsobeno i tím, že byl rok 2014 velmi příznivý pro provoz motorkářů,“ dodal.
Vývoj nehodovosti motorkářů závisí podle Lercha na počasí, protože za slunečných dnů jich vyráží na silnice mnohem více. Každým rokem úřady evidují větší počet motorkářů, což je dáno nejen oblibou tohoto dopravního prostředku, ale i tím, že čím dál více lidí jezdí na motorce do práce.
Řidičům Lerch doporučuje důkladnou přípravu na sezonu zejména po technické stránce. Myslet by podle něj také měli na fakt, že si přes zimu odvykli od řízení motorky a ztratili určité návyky. „Nepřeceňovat své síly a sedat na motorku odpočatí,“ zdůraznil Lerch.
odkaz zde:
http://auto.idnes.cz/airbag-na-motorku-0zm-/motorky.aspx?c=A150420_222016_motorky_fdv